30. Leden 2025 - 09. Únor 2025
30. Leden 2025 - 09. Únor 2025
Mezinárodní soutěž: první, druhý a třetí celovečerní hraný film, krátký film
Přihlášení filmu: celovečerní filmy - 65 EUR, krátké filmy & imerzivní projekty - 40 EUR, program Art Directions - 65 EUR
POZOR, uzávěrky pro přihlašování krátkých filmů a imerzivních projektů se mohou lišit. Doporučujeme je oveřit na webu festivalu.
MFF Rotterdam je jeden z nejvýznamnějších evropských festivalů, který funguje již od roku 1972. Nabízí pestrý program hraných, dokumentárních, experimentálních filmů, krátkých filmů a vizuálních děl pro digitální média.
Jedná se o jeden ze zásadních evropských festivalů, který nabízí širokou škálu inovativních a nezávislých filmových děl. Podstatné je také napojení na asijskou kinematografii a filmový trh.
Každoročně jej navštíví kolem 340.000 diváků a díky souběžně probíhajícímu koprodukčnímu trhu CineMart také přibližně 1 200 mezinárodních filmových profesionálů.
Oficiální program tvoří soutěž celovečerních prvních, druhých a třetích filmů nad 64 minut (Tiger Competition) dokončených po 1. lednu přecházejícího kalendářního roku a uváděných ve světové premiéře (po dohodě s festivalem eventuelně i v mezinárodní či evropské premiéře), s hlavní cenou v hodnotě 40.000 EUR pro producenta a režiséra a se dvěma cenami poroty, každá v hodnotě 10.000 EUR, za výjimečný umělecký přínos. Součástí je také soutěž krátkých filmů s délkou méně než 64 minut (Tiger Short Competition) uváděných ve světové premiéře. I v této sekci jsou udělovány tři ceny, každá v hodnotě 5.000 EUR.
Kromě toho mohou filmy uváděné ve světové premiéře v sekci Big Screen Competition usilovat o VPRO Big Screen Award v hodnotě 30.000 EUR (polovina pro režiséra, polovina pro nizozemskou distribuci).
Filmy mohou dále zíksat tyto ceny:
IFFR Audience Award – divácká cena pro filmy uvedené v premiéře po 1. lednu daného roku (10.000 EUR)
A dále FIPRESCI Award (cena mezinárodních kritiků), KNF Award (cena nizozemských kritiků pro nejlepší holandský film uvedený na festivalu), IFFR Youth Jury Award (cena mladé poroty).
Festival dává prioritu filmům uváděným ve světové či mezinárodní premiéře. Z programu jsou vyloučeny studentské filmy a filmy, které již byly na festival přihlášeny a byly odmítnuty.
Od roku 2021 je program festivalu rozšířen o novou sekci Harbour reflektující multidimenzionální povahu festivalu a určenou filmovým dílům rozličné formy a povahy, která se tak stává největší programovou sekcí.
Také další programové sekce nabízejí pestrý program:
Bright Future: Filmy hlavně mladých a začínajících talentů, kteří rozvíjejí vlastní styl filmového vyprávění. Od roku 2021 není sekce soutěžní.
Limelight: Filmy etablovaných režisérů s výrazným rukopisem.
Cinema Regained: retrospektivy a programy věnované živoucí filmové historii
VR/Immersive: kurátorsky vedený program výstav, instalací, performancí a dalších forem jako je virtuální realita
Festival také nabízí širší tematické programy, retrospektivy, Talks & Master classes
Promítací formáty: DCP, 35mm, 16mm, anglické titulky nutností
Uzávěrky pro krátké a celovečerní filmy se liší, je třeba sledovat https://iffr.com/en/film-entry.