28. Červen 2024 - 06. Červenec 2024
28. Červen 2024 - 06. Červenec 2024
Kategorie: A (zdroj: FIAPF)
Soutěž: Hlavní soutěž, Soutěž Proxima – celovečerní hraný a dokumentární film
Přihlášení filmu: 50 EUR / 70 EUR / 90 EUR
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je největší a nejprestižnější akcí tohoto typu ve střední a východní Evropě. Poprvé proběhl již v roce 1946 v Mariánských Lázních, v následujícím roce byl přesunut do Karlových Varů a v roce 1948 zde byla poprvé udělena hlavní cena Křišťálový globus, která je udělována vítězi Hlavní soutěže dodnes. Festival je akreditovaný organizací FIAPF (Mezinárodní federace asociací filmových producentů) jako festival kategorie A (nespecializovaný soutěžní festival) a každoročně je zde uváděno kolem 200 filmů v dvou soutěžních a několika nesoutěžních sekcích (retrospektivy, tematické přehlídky, apod.).
Do hlavní soutěže je možné přihlašovat celovečerní filmy nad 60 minut vyrobené v posledních 12 měsících, podmínkou pro uvedení je světová, mezinárodní nebo evropská premiéra filmu v Karlových Varech. Filmy vybrané do Hlavní soutěže se uchází o Křišťálový globus spojený s finanční odměnou 25 000 USD, finančně je také ohodnocena také Zvláštní cena poroty (15 000 USD), ceny za režii a ženský a mužský herecký výkon finančně ohodnoceny nejsou.
Soutěž Proxima a dává prostor moderní filmové tvorbě z celého světa. Je místem pro filmaře čekající na objevení i pro renomované autory hledající nové definice své tvorby. Proxima si klade za cíl představit díla plná tvůrčího elánu a progresivního kinematografického výrazu, doplňuje tak výběr Hlavní soutěže. Podmínkou je světová nebo mezinárodní premiéra filmu. V této soutěžní sekci je udělována Velka cena s finanční odměnou 15 000 USD a Zvláštní uznání poroty s odměnou 10 000 USD.
Jednou z nesoutěžních sekcí festivalu je také program Future Frames pořádaný ve spolupráci s organizací European Film Promotion, který představuje talenty z řad studentů filmovým škol. V programu je každoročně uváděno deset krátkých filmů ve světové nebo mezinárodní premiéře a pro režiséry vybraných snímků je organizován speciální odborný program v rámci festivalu. Českého kandidáta do programu nominuje národní instituce, která je členem EFP, tedy Státní fond kinematografie a konkrétně jeho oddělení Czech Film Center.
Festival organizuje také program pro filmové profesionály nazvaný Eastern Promises, jehož součástí je prezentace filmových projektů ve vývoji Works in Development a prezetnace filmů v postprodukci Works in Progress. Program je určen pouze pro projekty ze zemí střední a východní Evropy, země Balkánu a Středního východu. Součástí Eastern Promises je také program KVIFF Talents podporující začínající tvůrce z ČR a ze Slovenska.