13 Březen 2023

Český film (v zahraničí)

Český film (v zahraničí)

s

Dva nové hrané a jeden dokumentární film a dvě retrospektivy významných českých filmařů jsou součástí programu 27. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Sofii, který se koná od 16. do 31. března 2023. V rámci industry programu Sofia Meetings se představí dva české projekty.

Do mezinárodní soutěže MFF Sofie byl vybrán rumunsko-francouzsko-řecko-bulharsko-český koprodukční film Obzor rumunského režiséra Mihaie Mincana, který měl premiéru na MFF v Benátkách. Drama natočené podle skutečných události vypráví napínavý příběh dvou černých pasažérů, kteří se na palubě transatlantické lodi snaží dostat do Ameriky. Českým producentem je pražská společnost Background Films. Projekt podpořil Státní fond kinematografie v rámci podpory minoritních koprodukcí.

Dokument Adam Ondra: Posunout hranice režisérů Jana Šimánka a Petra Záruby o jednom z nejlepších horolezců současnosti se bude promítat v pro něj přiléhavé sekci Extrém/Adrenalin.Na MFF Sofie byl pozván také celovečerní film Beaty Parkanové Slovo, který získal na loňském MFF Karlovy Vary ceny za nejlepší režii a herecký výkon. Film bude uveden v sekci Special Screenings.

Návštěvníci festivalu budou mít možnost zhlédnout retrospektivní programy dvou významných českých filmařů: Jana Svěráka a Věry Chytilové.

Jan Svěrák divákům osobně představí svůj nejnovější film Betlémské světlo o stárnoucím spisovateli, kterému literární postavy nečekaným způsobem vstupují do života. Retrospektiva jeho filmů zahrnuje Svěrákovy první celovečerní filmy – Obecná škola, nízkorozpočtovou road movie Jízda z roku 1994, sci-fi komedii Akumulátor 1 a samozřejmě oscarového Kolju z roku 1996.

V programu bude promítán také Tmavomodrý svět, česko-britsko-německo-dánský koprodukční film z roku 2001 oslavující československé válečné piloty sloužící v Královském letectvu za druhé světové války, a další koprodukční film – Vratné láhve (ČR-Velká Británie-Dánsko) o učiteli literatury, který se v důchodu snaží najít nový smysl života.

Věra Chytilová, významná představitelka české nové vlny, se divákům představí svými klíčovými filmy ze 60. let: absolventským filmem Strop z roku 1962, fiktivním dokumentem z prostředí ženské ubytovny textilní továrny Pytel blech, celovečerním debutem
O něčem jiném, volnou adaptací biblického příběhu o Adamovi a Evě, Ovoce stromů rajských jíme, a samozřejmě slavnou provokativní groteskou/alegorií Sedmikrásky.

V rámci tohoto programu festival promítne také Perličky na dně natočené podle povídek Bohumila Hrabala v režii hned několika tvůrců nové vlny: Jiřího Menzela, Jana Němce, Evalda Schorma, Věry Chytilové a Jaromila Jireše.

Dva české projekty se zůčastní industry programu festivalu Sofia Meetings: Zvíře v režii Milady Těšitelové a produkci Julie Žáčkové z Unit and Sofa v Projects in Bank. Ironický příběh o ženě, která porodí kočku tvůrkyně prezentovaly už na letošním Berlinale Talents. Nikdo mě nemá rád, projekt dotýkající se tématu transsexuality Petra Kazdy a Tomáše Weinreba z produkční společnosti Black Balance bude v Soffi prezentován už podruhé, teď těsně před dokončením, v sekci Works in Progress.

Související lidé

Věra Chytilová

Režie, Hrají, Scénář, Námět

Petr Kazda

Producent

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás