Filmy Už tě nemám rád a Světloplachost byly oceněny ve Varšavě

16 Říjen 2023

Český film (v zahraničí)

Filmy Už tě nemám rád a Světloplachost byly oceněny ve Varšavě

Český film (v zahraničí)

Filmy Už tě nemám rád a Světloplachost byly oceněny ve Varšavě

v

Režisér a scénárista Zdeněk Jiráský převzal během slavnostního zakončení Filmového festivalu ve Varšavě Zvláštní cenu poroty za svůj aktuální film Už tě nemám rád, který byl ve světové premiéře uveden v Mezinárodní soutěži. Koprodukční snímek Světloplachpost režijního dua Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík pak zvítězil v Soutěži dokumentárních filmů.

Porota Mezinárodní soutěže udělila filmu Už tě nemám rád Zvláštní cenu poroty "za emocionální a poetický obraz vnitřního světa dvou teenagerů v současné východoevropské realitě". Hlavním hrdinou filmu je třináctiletý Marek, který natáčí videa se sociální problematikou, což ho v očích spolužáků degraduje do pozice outsidera. Doma se přestává cítit dobře, matčina nová známost naruší jejich idylický vztah. V nejcitlivějším období života mu do cesty vstoupí o rok mladší Tereza. Přestože jsou každý z protikladných částí sociálního spektra, najdou v sobě zalíbení. Dobrodružství první lásky může začít. Teenagerovské hry se brzy vymknou kontrole, předstíraný únos dívky vrcholí útěkem z domova. Nasednou do vlaku, který jede nejdál. Po sérii malých dobrodružství se brzy ztratí v labyrintu nekonečných možností svobody. Desperátství nabírá pachuť osamělosti a strachu z neznámého, citové vzplanutí se začíná utápět ve ztrátě iluzí. Marek chce domů, Tereza ne. Cesta ještě není u konce...

Už tě nemám rád je čtvrtý celovečerní film režiséra a scenáristy Zdeňka Jiráského. Česko-slovensko-rumunský snímek za českou stranu produkoval Jordi Niubó ze společnosti i/o post a Státní fond kinematografie ho podpořil ve vývoji i výrobě celkovou částkou 5,720 mil. Kč. V roce 2012 byl na varšavském festivalu uveden Jiráského celovečerní debut Poupata, který poté zabodoval na Českých lvech, získal čtyři včetně těch za nejlepší film i režii.

Vítězným filmem Dokumentární soutěže se pak stala koprodukční Světloplachost režisérů Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka. Porota se rozhodla udělilt hlavní cenu "odvážným filmařům za sugestivní film, vizuálně poetický filmový jazyk a něžný lidský pohled na životy civilistů, zejména dětí za války". Snímek natočený během prvních měsíců války na Ukrajině balancuje na pomezí hraného filmu a dokumentu a sleduje osudy dvou dětí, které se s rodinami ukrývají před válkou v charkovském metru.

Na benátském festivalu byl promítán v nezávislé sekci Giornate degli Autori (Zvláštní uvedení) a odvezl si cenu Europa Cinemas Label. Snímek produkovali na české straně Tomáš Michálek a Kristýna Michálek Květová ze společnosti Cinémotif Films. Koproducentem je Jakub Mahler z České televize. Film, který vstoupí do českých kin 23. listopadu, podpořil Státní fond kinematografie ve výzvě pro minoritní koprodukce i ze schématu filmových pobídek.

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás