Početná česká účast na festivalu v Tallinnu

13 Říjen 2023

Český film (v zahraničí)

Početná česká účast na festivalu v Tallinnu

Český film (v zahraničí)

Početná česká účast na festivalu v Tallinnu

t

Mezinárodní filmový festival v estonském hlavním městě Tallin má na programu velmi širokou paletu českých filmů. Světovou premiéru zde budou mít nové celovečerní hrané snímky Manželé Stodolovi, Její tělo, Syndrom nekonečného léta a koprodukční filmy s českou účastí Kyslíková stanice, Spolu navěky a dokument Ledová cesta. Celkem se v různých sekcích festivalu objeví 16 českých filmů a 6 minoritní koprodukcí s českou účastí. Většinu filmů podpořil Státní fond kinematografie. Festival se koná od 3. do 19. listopadu.

Skutečný příběh brutálních sériových vrahů manželů Stodolových si vybral režisér a scenárista Petr Hátle pro svůj celovečerní hraný debut, v jehož hlavních rolích se představí Lucie Žáčková a Jan Hájek. Film Manželé Stodolovi bude mít na festivalu v Tallinu světovou premiéru v sekci First Feature Competition věnované právě debutům. Producentem je Tomáš Hrubý z nutprodukce a snímek koprodukuje Česká televize. Státní fond kinematografie ho podpořil ve vývoji i výrobě. V českých kinech budou mít diváci možnost film vidět v únoru příštího roku.

Ve stejné sekci bude mít světovou premiéru také snímek Syndrom nekonečného léta původem iránského režiséra žijícího v České republice Kaveh Daneshmanda. Česko-francouzský thriller o matce dvou dospívajících adoptovaných dětí, kterou někdo upozorní, že ji manžel s jedním z nich podvádí, produkoval sám debutant Kaveh Daneshmand a představitel jedné z hlavních rolí Gem Deger z české společnosti Libra Rising, českým koproducentem je Jordi Niubo ze společnosti i/o post.

Do soutěžní sekce Critic's Picks byl vybrán film Její tělo debutující režisérky Natálie Císařovské a bude zde mít rovněž světovou premiéru. Film je inspirovaný skutečným příběhem skokanky do vody Andrey Absolonové, která se po zranění a vynuceném konci sportovní kariéry stala známou pornoherečkou. V hlavních rolích hrají Natália Germáni nebo Martin Finger. Producentem filmu je Viktor Schwarcz ze Cineart TV Prague a koproducentem Česká televize. Státní fond kinematografie podpořil snímek ve výzvách na vývoj a výrobu hraného filmu. Do českých kin míří snímek hned po premiéře v Tallinu 16. listopadu.

V Hlavní soutěži festivalu budou ve světové premiéře uvedeny dvě české minoritní koprodukce, obě podpořené Státním fondem kinematografie. Kyslíková stanice režiséra Ivana Tymčenka vypráví příběh sovětského disidenta a představitele Krymských Tatarů Mustafy Džemilova, který byl sovětským režimem v 80. letech vyhoštěn na Sibiř. Na filmu se podílela Ukrajina, ČR, Švédsko a Slovensko, českým koproducentem je Alžběta Janáčková ze Silk Films. Druhým snímkem s českou stopou v hlavní soutěži je příběh tradiční balkánské svatby na pomezí dramatu a černé komedie Spolu navěky režiséra Ivana Marinoviće, vyrobený v koprodukci Černé Hory, České republiky, Chorvatska, Srbska, Severní Makedonie a Slovinska. Českým koproducentem je Veronika Kührová z Analog Vision.

Posledním filmem s českou účastí, který bude mít v Tallinu světovou premiéru, je dokument Ledová cesta režiséra Arko Okka. Estonsko-česko-litevsko-finský snímek o staleté tradici využívání a úskalích tzv. ledových cest přes moře na severu Estonska byl zařazen do sekce Baltic Film Competition. Českým koproducentem je Studio Beep a Státní fond kinematografie ho podpořil také ve výzvě na minoritní koprodukce. Ve stejné sekci se objeví také dokumentární film Vitalije Manského a Yevhena Titarenka Východní fronta, zachycující aktuální válečný konflikt na Ukrajině, který měl premiéru již na Berlinale v únoru 2023. 

Do programu přidruženého festivalu Just Film určeného dětem a mládeži byly vybrány celovečerní animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo režiséra Filipa Pošivače (producentka Pavla Janoušková Kubečková z nutprodukce), hraný film Už tě nemám rád režiséra Zdeňka Jiráského (producent Jordi Niubó ze společnosti i/o post) a minoritní koprodukce Vzor režiséra Nejce Gazvody (česká koproducentka Silvie Michajlova z Evolution Films).

Silné české zastoupení najdeme i v sekcích pro krátké filmy sdružené pod hlavičkou PÖFF Shorts. V soutěži krátkých filmů budou uvedeny filmy Electra režisérky Darii Kashcheevy a O krávě režisérky Pavly Baštanové z produkce společnosti MAUR film. V soutěži animovaných filmů pro děti se představí filmy Jmenuji se Edgar a mám krávu režiséra Filipa Diviaka, vyrobený v Bionautu, a Světla režisérky Jitky Nemikinsové, vyrobený společností Analog Vision. V soutěži mladých talentů (New Talents Competition) se představí tři filmy z FAMU – Jsme v tom spolu režisérky Anny Wowry, Pochybnost režisérky Adély Križovenské a Zahrada ráje v režii Vojtěcha Novotného. Animovaný krátký film Odpusť režisérky Alžběty Mačákové Mišejkové, opět vyrobený v MAUR filmu, byl zařazen do sekce Toddler's Screening v rámci Just Film, Deniska umřela, festivalový hit Philippa Kastnera, bude uveden ve speciálním programu věnovanímu domácím mazlíčkům My Dogs and Other Animals, anidok Přes střepy je součástí programu Animated Documentaries a Carp Xmass od Anny Heribanové and minoritní koprodukce Míry v žánrovém programu Midnight Madness.

Tallinn Black Nights Film Festival byl založený v estonském hlavním městě v roce 1997 a za relativně krátkou dobu své existence se rozrostl v nejvýznamnější akci v baltském regionu. Kromě hlavního filmového programu složeného ze čtyř soutěžních sekcí a celé řady nesoutěžních jsou součástí také přidružený festival pro děti a mládež nazvaný Just Film, soutěžní přehlídka hraných a animovaných krátkých filmů PÖFF Shorts a akce pro filmové profesionály Baltic Event a Industry@Tallinn.

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás