15 Březen 2024
Silná česká účast na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Annecy, největší akci věnované animovanému filmu, pokračuje i letos. Po loňském nadmíru úspěšném ročníku, kdy se v oficiálním výběru objevilo 7 českých filmů, včetně veleúspěšného filmu Darji Kaščejevové Electra a celovečerního debutu Filipa Pošivače Tonda, Slávka a kouzelné světlo, jenž si z festivalu dokonce odvezl cenu poroty Contrechamp, je v programu letošního ročníku opětovně 7 českých animovaných filmů: Free the Chickens (režie Matúš Vizár), Hurikán (režie Jan Saska), Ahoj léto (režie Martin Smatana a Veronika Zacharová), I died in Irpin (režie Anastasiia Falileieva), Joko (režie Izabelą Plucińską), Plevel (režie Polina Kazak) a Přes střepy (režie Natálie Durchánková). Pro mnohé jde o návrat do Annecy po několikaleté pauze. Výběr také potvrzuje, že společnost MAUR film, která stojí za pěticí ze sedmi oznámených filmů, je v současnoti vedoucím produkčním domem animovaných filmů v České republice.
V soutěži krátkých filmů bude letos soutěžit dlouho očekávaný krátkometrážní film Free the Chickens Matúše Vizára, režiséra proslulého absolventského filmu Pandy, za nějž v Annecy obdržel cenu v roce 2013. Film, který produkovali Tomáš Hrubý ze společnosti nutprodukce spolu s Jakubem Viktorínem z její slovenské odnože nutprodukcia (Viktorín rovněž produkoval celovečerní animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo), vypráví o neúspěšném pokusu o záchranu slepic z průmyslového chovu a představuje pokračování Vizárova zájmu o etický rozměr vztahu lidí a zvířat.
Dalším navrátilcem i Jan Saska, jehož mistrná černá komedie Happy End figurovala ve výběru Annecy 2016. Saska se do Annecy vrací s filmem Hurikán, pivem provoněnou romancí z pražského Žižkova, nesoucí jméno podle svého ústředního hrdiny. Film produkčně zaštítili Martin Vandas ze společnosti MAUR film a Kamila Dohnalová z Last Films v koprodukci se zahraničními společnostmi Laïdak Films (FR), Artichoke (SK) a AEON Production (BA). Hurikán se utká o cenu v Soutěži krátkých filmů.
Posledním z navrátilců je Martin Smatana, který v roce 2019 získal v Annecy Cenu mladých diváků za svůj absolventský film Pouštět draka. Jeho nejnovější film Ahoj léto, který spolurežírovala Veronika Zacharová a produkovali Martin Smatana (Studio Bororo, SK) a Kamila Dohnalová z Last Films a MAUR film v koprodukci s Vivement Lundi! (FR), zaujal již na filmovém trhu v Annecy (MIFA) v roce 2020, kde jako projekt ve vývoji získal cenu Open Workshop. Snímek Ahoj léto soutěží v sekci Mladé publikum (Young Audience).
Nováčkem v Annecy je animátorka Anastasia Falileieva. Její autobiografický animovaný dokument I died in Irpin je subjektivní rekonstrukcí prožitého útěku z Ruskem napadeného města Irpiň. Film, který vznikl v produkci společnosti MAUR film a Juraje Krásnohorského ze společnosti Artichoke (SK) v koprodukci s ukrajinskými Plastic Bag Film, bude uveden v sekci Perspektivy (Perspectives).
Dalším krátkým filmem v programu je Joko, za nímž stojí polská režisérka Izabelą Plucińską, držitelka Stříbrného medvěda z Berlinale 2005 (oceněna za krátký film Jam Session). Její nejnovější film, vybraný do Soutěže krátkých filmů, je groteskní vizí o nikdy nekončícím vykořisťování a nadvládě a vznikl v koprodukci Polska, Německa a České republiky – na české straně opět s Martinem Vandasem ze společnosti MAUR film.
Kromě výše uvedeného se v soutěžní sekci Absolventské filmy objeví také dva pozoruhodné krátké filmy studentů předních českých filmových škol: Přes střepy Natálie Durchánkové a Plevel od původem ruské animátorky Poliny Kazak.
Plevel, další film z produkce MAUR Filmu, jenž vznikl ve spolupráci s FAMO – Filmovou akademií Miroslava Ondříčka v Písku, využívá aniační techniku malby na sklo a zavádí diváky mezi květiny a rostliny v malé zahradě obklopené nekonečnými lány plevele.
Animovaný dokumentární film Přes střepy, který se loni dostal do užšího výběru studentských Oscarů, vychází ze reálného zážitku ženy, která přežila násilný sexuální útok. Film, který produkoval Tomáš Šimon z FAMU - Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění, se krátce objevil i v českých kinech v rámci celovečerního programu FAMU Four vedle ceněných krátkometrážních filmů Electra Darji Kaščejevové a Milý tati Diany Cam Van Nguyen.
Všechny vybrané filmy, s výjimkou filmu Přes střepy, byly v určité fázi vývoje podpořeny Státním fondem kinematografie.