Českým kandidátem na Oscara je Il Boemo Petra Václava

12 Září 2022

Český film (v zahraničí)

Českým kandidátem na Oscara je Il Boemo Petra Václava

Český film (v zahraničí)

Českým kandidátem na Oscara je Il Boemo Petra Václava

o

Členové České filmové a televizní akademie (ČFTA) posílají do boje o Oscara historické drama Il Boemo. Snímek Petra Václava, který bude mít příští týden světovou premiéru v hlavní soutěži na festivalu v San Sebastianu, reprezentuje Českou republiku v kategorii Nejlepší mezinárodní film na 95. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd.

Snímek Il Boemo je situován do druhé poloviny 18. století, kdy v Čechách panovala Marie Terezie a končila sedmiletá válka. Mladý syn mlynáře Josf Mysliveček odchází do Itálie splnit si svůj sen a prosadit se v tomto centru evropského operního dění jako hudební skladatel. Díky svému talentu, ale také charismatu a štěstí, se mu během pár let podaří prorazit tam, kde mnozí jiní neuspěli. Z neznámého muzikanta ze severu se stane jednou z největších hvězd tehdejšího hudebního nebe. Uznání a sláva mu přinášejí zadostiučinění, umožní mu přístup do nejvyšších společenských kruhů a zajistí mu i neutuchající přízeň žen, a to včetně nejslavnějších operních div. Přesto se nedokáže trvale hmotně zajistit...

Petr Václav strávil tvorbou svého vysněného snímku přes 10 let. Coby vysokorozpočtový autorský film je Il Boemo v českých poměrech mimořádným projektem. Absolvent pražské FAMU, dnes žijíí ve Francii, debutoval už v roce 1996 snímkem o mladém romském chlapci Marian, za který obdržel Stříbrného leoparda na MFF v Locarnu. Na mezinárodním poli se režisér prosadil také díky filmům Paralelní světy (San Sebastian) nebo Cesta ven, který měl premiéru v sekci ACID v Cannes. Za Cestu ven, příběh mladé Romky, která se snaží vymanit z nepříznivých životních podmínek, získal sedm Českých lvů včetně titulu pro nejlepší film roku 2014 a také čtyři Ceny české filmové kritiky.

Václavovo drama Nikdy nejsme sami (2016), které sleudje osudy několika lidí a jejich dětí z pohraničí, ocenili na Berlinale čtenáři deníku Tagesspiegel diváckou cenou. Film byl také uveden na MFF v Torontu. Kromě sociálních a psychologických dramat Petr Václav připravil v roce 2015 také Zpověď zapomenutého, dokument o inscenaci opery Josefa Myslivečka Olimpiade i o hudebníkovi samotném. Film byl přípravou na celovečerní Il Boemo.

Il Boemo vzniklo v česko-italsko-slovenské spolupráci pod taktovkou hlavního producenta Jana Macoly z Mimesis Film. Koprodukčními partnery jsou italská společnost Dugong Films, slovenská firma sentimentalfilm a čeští koproducenti - Česká televize, Magiclab, Libor Winkler, Daniel Bergmann a Jan Menclík. Státní fond kinematografie podpořil snímek ve výzvách na vývoj i výrobu, dohromady částkou 23 700 000 Kč, a také v systému pobídek. Finance obdržel film také od projektu Kreativní Evropa - Media a z dalších zdrojů.

V loňském roce vyslali akademici do boje o Oscara film Davida Ondříčka Zátopek. Zlatou sošku americké Akademie filmového umění a věd zatím získaly pouze dva československé a jeden český film. V roce 1966 Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, o dva roky později Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1997 Kolja Jana Svěráka. Šestice dalších filmů se pak probojovala do nominačního výběru: Lásky jedné plavovlásky (v roce 1967) a Hoří má panenko Miloše Formana (1969), Vesničko má středisková Jiřího Menzela (1987), Obecná škola Jana Svěráka (1992), Musíme si pomáhat Jana Hřebejka (2001) a naposledy Želary Ondřeje Trojana (2004).

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás