10 Září 2024
Členové a členky České filmové a televizní akademie (ČFTA) vybrali film Vlny Jiřího Mádla jako českého kandidáta na letošního Oscara. Ve svém třetím celovečerním filmu, někdejším projektu na programu Czech Film Springboard, se herec a režisér Jiří Mádl (Pojedeme k moři, Na střeše) věnuje dramatickým událostem sovětské invaze do Československa v roce 1968 z pohledu novinářů pracujících v Mezinárodní redakci Československého rozhlasu. Film bude reprezentovat Českou republiku jako oficiální kandidát na 97. ročník Oscarů v kategorii Nejlepší zahraniční hraný film.
V proslulé Redakci mezinárodního života Československého rozhlasu působí pod vedením Milana Weinera odvážní novináři, celebrity své doby. Mezi tehdejší žurnalistické ikony Jiřího Dienstbiera, Věru Šťovíčkovou či Luboše Dobrovského se dostává mladík Tomáš. Vlastně tak trochu omylem, místo v redakci bylo snem jeho mladšího bratra Pavla. Tomáš se dosud staral hlavně o to, aby byli oba v bezpečí. Netuší však, že místní redaktoři jsou v hledáčku tajných služeb. Ty se o činnost v redakce začnou zajímat o to víc, když se objeví nahrávka, jejíž odvysílání by mohlo změnit osudy mnohých. Stane se Tomáš jedním z těch, kdo se zapíší do historie, nebo bude chránit sourozence, který mu po smrti rodičů zbyl jako jediný? Jiří Mádl ve svém filmu odtajňuje skutečné dobové události.
Film vznikl v koprodukci České republiky a Slovenska. Hlavním producentem je Monika Kristlová z české produkční společnosti Dawson Films, koproducenty jsou slovenská Wandal Production a Česká televize. Film měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary 2024 (KVIFF) v rámci sekce Zvláštní uvedení, kde získal Cenu diváků deníku Právo a také ocenění Modrá kostka udělovanou energetickou společností innogy. V současné době jsou Vlny nejnavštěvovanějším filmem v českých kinech – od uvedení 15. srpna 2024 je dosud vidělo přes 350 000 diváků a divaček.
Státní fond kinematografie podpořil film částkou 628 000 eur. Další podporu poskytl Pražský audiovizuální nadační fond a slovenský Audiovizuálny fond. O mezinárodní prodej se stará společnost Urban Sales.
Hlasování o nominaci na Oscara probíhalo od 30. srpna do 8. září a členové a členky České filmové a televizní akademie (ČFTA) vybírali ze 13 českých celovečerních filmů, které přihlásili jejich producenti. Za Vlnami se v počtu hlasů umístily Amerikánka Viktora Tauše a Mord Adama Martince (v abecedním pořadí).
Slavnostní předávání 97. ročníku Oscarů se uskuteční 2. března 2025 v Los Angeles. Akademie zveřejní 17. prosince letošního roku seznam 15 zahraničních filmů, které se dostanou do užšího výběru Oscarů. Nominace budou následně vyhlášeny 17. ledna 2025.
V roce 2023 poslala Česká republika do oscarového klání Bratry Tomáše Mašína, další film tematizující komunistickou éru v Československu, a rok předtím historickou fresku Il Boemo Petra Václava. Do dnešního dne se podařilo získat cenu za Nejlepší mezinárodní hraný film pouze dvěma československým a jednomu českému filmu: Obchodu na korze Jána Kadára a Elmara Klose z roku 1966, Ostře sledovaným vlakům Jiřího Menzela z roku 1968 a jemnohumornému dramatu Kolja Jana Svěráka z roku 1997. Nominaci získalo dalších šest filmů: Lásky jedné plavovlásky (1967) a Hoří, má panenko (1969) Miloše Formana, Vesničko má středisková Jiřího Menzela (1987), Obecná škola Jana Svěráka (1992), Musíme si pomáhat Jana Hřebejka (2001) a Želary Ondřeje Trojana (2004).
Oficiální tisková zpráva ČFTA k přečtení ZDE.