Sedm českých filmů bude uvedeno na festivalu v Annecy

27 Duben 2023

Český film (v zahraničí) Krátké filmy

Sedm českých filmů bude uvedeno na festivalu v Annecy

Český film (v zahraničí) Krátké filmy

Sedm českých filmů bude uvedeno na festivalu v Annecy

a

V soutěžní sekci Contrechamp největšího světového festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy se objeví český celovečerní animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Ambiciózní snímek Electra režisérky Darii Kashcheevy bude soutěžit v kategorii určené krátkým filmům. Celkem je ČR zastoupena na letošním ročníku celkem sedmi filmy a osmý, připravovaný krátký film ve vývoji Period Drama, se bude prezentovat na mezinárodním trhu Mifa, který se koná souběžně s filmovým festivalem. Čeští filmaři zabývající se animovanou tvorbou v posledních letech dokazují, že v mezinárodním srovnání patří ke světové špičce. Filmový festival v Annecy a trh Mifa se budou konat od 11. do 17. června 2023.

Celovečerní animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo natočil režisér Filip Pošivač a producenty snímku jsou čerství držitelé Českého lva Pavla Janoušková Kubečková a Jakub Viktorín z české společnosti nutprodukce a slovenské nutprodukcie. Fantaskní příběh o malém chlapci, který se odlišuje od ostatních a hledá přátelství, významně podpořil Státní fond kinematografie ve výzvách na vývoj a výrobu animovaného filmu celkovou částkou 15,5 mil. Kč. Projekt obdržel i filmovou pobídku. Režisér a výtvarník animovaných filmů Filip Pošivač vystudoval VŠUP v Praze, má za sebou například krátký film Přes palubu a věnuje se také ilustraci dětských knih. Snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo je česko-slovensko-maďarskou koprodukcí a je režisérovým celovečerním debutem.

O snímku Electra režisérky Darii Kashcheevy toho bylo v poslední době napsáno hodně v souvislosti se světovou premiérou na festivalu v Cannes. V Annecy bude surrealistický snímek, který kombinuje hranou a animovanou tvorbu, uveden v soutěžní sekci pro krátké filmy. Se svým prvním filmem Dcera si Daria Kashcheeva odvezla v roce 2019 z Annecy dvě ceny. Producenty Electry jsou opět Zuzana Křivková a Martin Vandas ze společnosti MAUR film a jedná se o koprodukci ČR, Slovenska a Francie. Státní fond kinematografie podpořil projekt ve vývoji i výrobě celkovou částkou 3,9 mil. Kč.

Druhým filmem v soutěžní sekci krátkých filmů bude Spása nemá jméno britského režiséra Josepha Wallace. Českým koproducentem britsko-francouzsko-českého koprodukčního filmu je Michal Podhradský z Animation People. Státní fond kinematografie jej podpořil částkou 400 tisíc Kč ve výzvě na minoritní koprodukce. Film sleduje příběh kněze, který se zamiluje do zoufalé uprchlice, a věnuje se interpretaci morálky. V soutěžní sekci určené mladému publiku (Short Films Young Audiences in Competition) se představí krátký snímek Husa režiséra Jana Míky. Jde o česko-francouzskou koprodukci a producentem je opět Michal Podhradský z Animation People. Příběh o malém chlapci, který se touží stát slavným fotbalistou a hrát na velkých stadionech, ale nejdříve musí vyhrát zápas doma na svém dvorku, podpořil Státní fond kinematografie částkou 1,3 mil. Kč a byl již uveden například na festivalu krátkých filmů v Clermont-Ferrand. V sekci Perspectives Short Films in Competition pak bude uveden krátký film Hadis režisérky Nazrin Aghamaliyevy, který vypráví o dívce bojující za spravedlnost ve světě ovládaném zlou mocí a diskriminací. Film je koprodukcí Česka, Spojených států a Azerbajdžánu a jeho producentem je Rashid Aghamaliyev. 

Krátký animovaný snímek Deniska umřela režiséra a studenta pražské FAMU Phillipa Kastnera je zařazen do soutěžní sekce pro studentské filmy. Snímek vypráví příběh o ztrátě milovaného domácího mazlíčka a o tom, jak je možné se s bolestivou zkušeností vyrovnat. Světovou premiéru měl na letošním ročníku Berlinale, kde získal zvláštní uznání dětské poroty v sekci Generation Kplus. Druhým filmem v této sekci v Annecy je Carp Xmass režisérky Anny Heribanové rovněž z FAMU. Krátký snímek ukazuje Vánoce jako svátek, který již nenaplňuje původní hodnoty, a najdou se i tací, kteří na počest těchto posvátných dnů mají přijít o život.

Na souběžně pořádaném mezinárodním filmovém trhu Mifa se bude prezentovat projekt krátkého filmu ve vývoji Period Drama režisérky Michaely Mihályi, která na sebe upozornila již krátkým animovaným snímkem Sh_t Happens, a producenta Jakuba Rálka z BFILM.cz. Příběh o dívčím dospívání, sexualitě a Orlandu Bloomovi je česko-slovenskou koprodukcí a SFKMG ho podpořil ve výzvě na vývoj animovaného filmu částkou 600 tis. Kč.

 

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás